Tag Archives: Dansk Grappling Liga del 2

Billeder fra Anden Runde af DGL 2016

Billeder fra Anden Runde af DGL 2016

Grupperne til anden runde af DGL 2016

550180_10150787896058014_549258013_9684191_854019468_n

Her er grupperne til første runde af DGL Sjælland

Link til DGLs Fight Queue. Den kommer op lige snart alle deltagerne er vejet ind i søndag.

Husk indvejning imellem 9.00-10.00.

Der kommer til at være medaljer til 1. og 2. pladsen i hver af grupperne

http://grapplingliga.dk/DGL/FightQueue.php?ID=51&submit=Submit

Hvis i ikke kan komme alligevel, så vil vi meget gerne have det at vide. Det er især vigtigt for jeres modstander at de ved om de har en kamp eller ej.

Hvis man ikke møder op til et stævne kan man ikke deltage i næste runde af DGL

Så send os en mail på info@grapplingliga.dk eller facebook

cropped-moka-shark-header

Antal Grupper 16
  • Gruppe
  • Bracket
  • Group A Begynder Mænd -60.0 kg
  • Vis
  • Group A Begynder Mænd -66.0 kg
  • Vis
  • Group A Begynder Mænd -77.0 kg
  • Vis
  • Group B Begynder Mænd -77.0 kg
  • Vis
  • Jo El
  • Malmø Frontier MMA Academy
  • Group A Begynder Mænd -88.0 kg
  • Vis
  • Group B Begynder Mænd -88.0 kg
  • Vis
  • Group C Begynder Mænd -88.0 kg
  • Vis
  • Group A Begynder Mænd -99.0 kg
  • Vis
  • Group A Øved Mænd -66.0 kg
  • Vis
  • Group A Øved Mænd -77.0 kg
  • Vis
  • Group B Øved Mænd -77.0 kg
  • Vis
  • Group A Øved Mænd -88.0 kg
  • Vis
  • Group A Øved Mænd +99.0 kg
  • Vis
  • Group A Ekspert Mænd -77.0 kg
  • Vis
  • Group A Ekspert Mænd -88.0 kg
  • Vis
  • Group A Ekspert Kvinder +60.0 kg
  • Vis



  • Vi har ikke kunne tildele følgende kæmper i nogen grupper

Skema for anden runde Sjælland

cropped-moka-shark-header

Det her er kun til at give folk en ide om hvilken rækkefølge som kampene kommer til at forløbe.

Vi prøver at afholde stævnet så hurtigt som muligt, så derfor kan man ikke helt regne med tiderne.

Alle skal dog møde op imellem 9.00-10.00 til registrering og indvejning.

Mat 1
  • Estimated Start Time:
  • 10:30:00
  • Gruppe A Begynder Mænd -66.0 kg
  • Estimated Start Time:
  • 11:10:00
  • Gruppe B Begynder Mænd -77.0 kg
  • Estimated Start Time:
  • 12:35:00
  • Gruppe B Begynder Mænd -88.0 kg

Mat 2
  • Estimated Start Time:
  • 10:30:00
  • Gruppe B Begynder Mænd -66.0 kg
  • Estimated Start Time:
  • 11:10:00
  • Gruppe C Begynder Mænd -77.0 kg
  • Estimated Start Time:
  • 12:10:00
  • Gruppe A Øved Mænd -77.0 kg

Mat 3
  • Estimated Start Time:
  • 10:30:00
  • Gruppe A Begynder Mænd -77.0 kg
  • Estimated Start Time:
  • 11:50:00
  • Gruppe A Begynder Mænd -88.0 kg
  • Estimated Start Time:
  • 12:15:00
  • Gruppe A Begynder Mænd -99.0 kg
  • Estimated Start Time:
  • 12:40:00
  • Gruppe A Ekspert Mænd -77.0 kg

Grupperne anden Runde Sjælland

Antal Grupper 10
  • Gruppe
  • Bracket
  • Gruppe A Begynder Mænd -66.0 kg
  • Vis
  • Gruppe B Begynder Mænd -66.0 kg
  • Vis
  • Lan P
  • Siam Athlete Nation
  • Gruppe A Begynder Mænd -77.0 kg
  • Vis
  • Gruppe B Begynder Mænd -77.0 kg
  • Vis
  • Rasmus Brade
  • CheckMat/Fightsport Køge og fightcenter-herning
  • Gruppe C Begynder Mænd -77.0 kg
  • Vis
  • Gruppe A Begynder Mænd -88.0 kg
  • Vis
  • Gruppe B Begynder Mænd -88.0 kg
  • Vis
  • Gruppe A Begynder Mænd -99.0 kg
  • Vis
  • Gruppe A Øved Mænd -77.0 kg
  • Vis
  • Gruppe A Ekspert Mænd -77.0 kg
  • Vis



  • Vi har ikke kunne tildele følgende kæmper i nogen grupper

Skema for DGL første runde Fyn

cropped-moka-shark-header

Det her er kun til at give folk en ide om hvilken rækkefølge som kampene kommer til at forløbe.

Vi prøver at afholde stævnet så hurtigt som muligt, så derfor kan man ikke helt regne med tiderne.

Alle skal dog møde op imellem 9.00-10.00 til registrering og indvejning.

MAT Alpha
  • Estimated Start Time:
  • 12:30:00
  • A Ekspert Mænd -88.0 kg
  • Estimated Start Time:
  • 10:30:00
  • A Begynder Mænd -66.0 kg
  • Estimated Start Time:
  • 11:30:00
  • A Begynder Mænd -77.0 kg

MAT Beta
  • Estimated Start Time:
  • 10:30:00
  • B Begynder Mænd -77.0 kg
  • Estimated Start Time:
  • 11:30:00
  • A Begynder Mænd -88.0 kg
  • Estimated Start Time:
  • 12:05:00
  • B Øved Mænd -77.0 kg
  • Estimated Start Time:
  • 12:10:00
  • A Øved Mænd -88.0 kg

MAT C
  • Estimated Start Time:
  • 12:30:00
  • A Ekspert Mænd +99.0 kg
  • Estimated Start Time:
  • 12:30:00
  • A Øved Kvinder +60.0 kg
  • Estimated Start Time:
  • 10:30:00
  • C Begynder Mænd -77.0 kg
  • Estimated Start Time:
  • 11:30:00
  • A Begynder Mænd -99.0 kg
  • Estimated Start Time:
  • 11:40:00
  • A Øved Mænd -77.0 kg

Grupperne første Runde Fyn

Antal Grupper 12
  • Gruppe
  • Bracket
  • A Begynder Mænd -66.0 kg
  • Vis
  • A Begynder Mænd -77.0 kg
  • Vis
  • B Begynder Mænd -77.0 kg
  • Vis
  • C Begynder Mænd -77.0 kg
  • Vis
  • A Begynder Mænd -88.0 kg
  • Vis
  • A Begynder Mænd -99.0 kg
  • Vis
  • A Øved Mænd -77.0 kg
  • Vis
  • B Øved Mænd -77.0 kg
  • Vis
  • A Øved Mænd -88.0 kg
  • Vis
  • A Ekspert Mænd -88.0 kg
  • Vis
  • A Ekspert Mænd +99.0 kg
  • Vis
  • A Øved Kvinder +60.0 kg
  • Vis



  • Vi har ikke kunne tildele følgende kæmper i nogen grupper

Skema for DGL første runde Sjælland

cropped-moka-shark-header

Det her er kun til at give folk en ide om hvilken rækkefølge som kampene kommer til at forløbe.

Vi prøver at afholde stævnet så hurtigt som muligt, så derfor kan man ikke helt regne med tiderne.

Alle skal dog møde op imellem 9.00-10.00 til registrering og indvejning.

Måtte 1
  • Estimated Start Time:
  • 10:30:00
  • Gruppe A Begynder Mænd -66.0 kg
  • Estimated Start Time:
  • 10:50:00
  • Gruppe B Begynder Mænd -77.0 kg
  • Estimated Start Time:
  • 12:15:00
  • Gruppe A Øved Mænd -99.0 kg

Måtte 2
  • Estimated Start Time:
  • 10:30:00
  • Gruppe A Begynder Kvinder +60.0 kg
  • Estimated Start Time:
  • 10:40:00
  • Gruppe A Begynder Mænd -77.0 kg
  • Estimated Start Time:
  • 11:40:00
  • Gruppe A Øved Mænd -77.0 kg
  • Estimated Start Time:
  • 12:20:00
  • Gruppe A Ekspert Mænd -77.0 kg
  • Estimated Start Time:
  • 12:30:00
  • Gruppe A Ekspert Mænd -88.0 kg

Måtte 3
  • Estimated Start Time:
  • 10:30:00
  • Gruppe B Begynder Mænd -66.0 kg
  • Estimated Start Time:
  • 10:50:00
  • Gruppe A Begynder Mænd -88.0 kg
  • Estimated Start Time:
  • 11:15:00
  • Gruppe B Begynder Mænd -88.0 kg
  • Estimated Start Time:
  • 11:40:00
  • Gruppe A Begynder Mænd -99.0 kg
  • Estimated Start Time:
  • 12:05:00
  • Gruppe B Øved Mænd -77.0 kg

DGL 2012 vindere

 CPH.Afflicted

Tak til Knockout Sports og CPH-Afflicted for at sponosrer Dansk Grappling Liga 2012

Præmier i finalerne:

Begynder

1. 1000 kr + gavekort til CPH-Afflicted
2. 500 kr

Øved

1. 3500 kr + gavekort til CPH-Afflicted
2. 1500 kr

Expert

1. 4500 kr + gavekort til CPH-Afflicted
2. 2000 kr

[showwinners year=2012]

Udelukkelse af to deltager fra resten af denne sæson

Vi har efter en episode ved anden runde af DGL Sjælland, valgt at udelukke to deltager fra resten af denne sæson. Det er sket på grundlag af to episoder som skete ved stævnet d. 7 april, hvor de to deltager samt deres venner opførte sig truende over for DGLs staff samt udviste utrolig dårlig sportmanship i en kamp.

Det er ikke noget vi ønsker at have til DGL og har derfor valgt at udelukke dem, vi er kede af at det skulle komme til det, men det er ikke første gang at vi har haft problemer med dem.

Det drejer sig om Melhi Amriev Fight Factory Roskilde og Anzor Ediev Helsingør judo og ju jitsu.

Denne udelukkelse gælder kun for 2012.